top of page

İnternetten satışa vergi muafiyeti geldi!


İnternetten satışa vergi muafiyeti geldi!

1 Ocak 2021 itibariyle, evlerinden ürettiği ürünlerin satışlarını internet üzerinden gerçekleştiren üreticiler belirli oranlarda vergiden muaf sayılacak.

İnternetten satış yapanlara vergi muafiyeti geldi. TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilen kanun, Cumhurbaşkanı'nın da onayıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. 7256 sayılı kanunla internetten satış yapanlara 1 Ocak 2021 itibariyle vergi muafiyeti uygulanacak.

İnternetten satışa vergi muafiyeti geldi!

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenlemeyle birlikte evlerinde ürettikleri ürünleri internet üzerinden satanlar gelir vergisinden muaf tutulacak. İş yeri olmayan, sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmayan kişilerin internet üzerinden elde ettiği kazançlar 1 Ocak 2021 itibariyle vergi muaflığı kapsamında değerlendirilecek.

Çalışanı olana yüzde 2, olmayana yüzde 4

Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için vergiden muaf esnaf belgesi alınması, ticari hesap açılması ve elde edilen tüm kazancın bu ticari hesap aracılığıyla tahsil edilmesi gerekiyor. Ayrıca toplam hasılatın 220 bin TL'yi de aşmaması gerekiyor. Bankalar, hesaplara aktarılan gelir üzerinden aktarım tarihi itibariyle çalışanı bulunmayanlara yüzde 4 gelir vergisi kesintisi uygulayacak. Çalışanı olanlara ise yüzde 2 gelir vergisi esas alınacak.

Yurt dışına satılan ürünlerden yüzde 50

E-ticaret üzerinden yurt dışına gerçekleştirilen satışlarda yüzde 50 kazanç istisnası uygulanacak. İhracat kapmasına, kargo taşımacılığı yapan şirketler tarafından düzenlenen elektronik ticaret gümrük beyannamesiyle gerçekleştirilen satışlar giriyor. Yazılım, tasarım gibi hizmet ihracatı kapsamında elde edilen gelirler bu düzenleme kapsamına girmiyor.

E-ticaret yapanlara sağlanan vergi muafiyetini değerlendiren EG Bilişim Teknolojileri CEO’su Gökhan Bülbül, “2000’li yıllardan sonra ortaya çıkan e-ticaret, günümüzde milyonlarca insan için vazgeçilmez bir gelir kapısı haline geldi. Vergi kanunlarında değişiklik yapılmasına ilişkin kanunla e-ticarette vergi muafiyeti, e-ticaret yapanlara ve yapmak isteyenlere büyük avantajlar sunuyor.'' ifadelerini kullandı.


33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page