top of page

Dijital Medya Bağımlılığı çalıştayı gerçekleştirildi.Uluslararası Dijital Medya ve İletişim Derneği (UDM) “Dijital Bağımlılık ve Rehabilitasyon Çalıştayı” gerçekleştirdi.


Çalıştayda alanında uzman isimler tarafından dijital bağımlılık konusunu ayrıntılarıyla masaya yatırıldı.


Marmara Üniversitesinden Dr. Abdullah Demir’in moderatörlüğünde düzenlenen online çalıştaya Siber Güvenlik Uzmanı Ruşen Özkan, AGD Genel Başkan Danışmanı Faysal Çeker, Psikiyatr Uzman Doktor Murat Kuru, Sevda Alkış Bolatcan ve Zehra Sayın katıldı.UDM Genel Başkanı Fatih Gündüz, çalıştayın açılışında her yaş grubundan milyonlarca insanın internet kullanıcısı olduğunu belirtti. İnternetin özellikle çocuklar ve gençler tarafından yoğun olarak kullanıldığını hatırlatan Gündüz, “Sorunun da burada başladığının farkındayız. Çünkü çocukların ve gençlerin internette gereğinden fazla vakit geçirmesi dijital bağımlılığa yol açtığı uzmanlarca çokça vurgulanmakta. Bu da beraberinde çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyen pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Birçok kişinin hayatındaki tek amacı ekran, internet ve oyun başında olmak haline geldi ne yazık ki. Kişiler yapmaları gereken bir şeyle uğraşırken akıllarının bir köşesinde internete girme, oyun oynama yer almaktadır” dedi.Dijital bağımlılığa küresel farkındalık


Dijital bağımlılık konusunun tek boyutlu olarak değerlendirilmesinin yetersiz olduğunu kaydeden Gündüz, “Uluslararası Dijital Medya ve İletişim Derneği olarak biz bu durumunda küresel çapta bir problem olduğunu düşünüyoruz. Her toplumun ve halkların bilinçlendirilmesi açısından üzerimize düşen sorumluluklarımızın farkındayız” şeklinde konuştu. Gündüz şöyle devam etti:“Sonuç olarak, mikro boyutta bireylerin bağımlı olmalarına engel olmak ve bağımlı olan bireylerin tedavi sürecinde bağımlılık için risk taşıyan etkenlerin ortadan kaldırılmasını, yani söz konusu bireyi de kapsayacak şekilde ailelerle koruyucu,  önleyici, tedavi edici çalışmalar yapılmasını önemsiyoruz. Bu yetmez; birey ve ailenin gereksinmelerini göz önünde bulundurarak kaynakların harekete geçirilmesi ve kurumlar arası gerekli işbirliğinin sağlanmasını da önemsiyoruz.  Makro boyutta bağımlılığı önlemek amacıyla bilinçlendirme çalışmaları yapılması, daha etkin sosyal politikalar geliştirilmesi ekosistem kuramına göre de gerekli görülmektedir.”


16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page